etkin haber

244

İZMİR

Temelli: Faşizme karşı kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz

Partisinin Ege Bölge Örgütlenme Konferansı'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Temelli, HDP' min çağrısının demokrasi ittifakı olduğunu kaydetti ve Kürt halk önderi Öcalan'la görüşme çağrısı yaptı.

- Salı - 25 Haziran 2019 - 12:18
Halkların Demokrarik Partisi (HDP), Ege Bölge Örgütlenme Konferansı düzenledi.
 
"Demokratik siyasetle faşizmi yıkalım, Türkiye'yi demokratikleştirelim" şiarıyla Bayraklı'da bulunan Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Ege Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İzmir Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Murat Çepni ile Dersim Milletvekili Alican Önlü, MYK ve PM üyeleri, HDP Ege Bölge delegeleri katıldı.
 
Konferansta söz alan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli sözlerine tüm baskılara rağmen seçim çalışmalarını büyük bir özveriyle yürüten partilileri tebrik ederek başladı. Radikal demokrasiyi örgütlediklerini dile getiren Temelli, tüm topluma siyaset yapma çağrısı yaptı.
 
'HALKLARIN BEKLEDİĞİ UMUDU YARATTIK'
 
Temelli, halkın siyaset yapma hakkını gasp etmek isteyenlerin Türkiye'yi içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini belirtti. Temelli, bu tekçi anlayışın Türkiye'nin önünde kara bir tablo olduğunu söyledi ve 23 Haziran seçimlerinde bu tabloyu parçalamak için çalıştıklarını hatırlattı. 23 Haziran seçimlerinin bir belediye başkanlığı seçimlerinden daha öte olduğu ifade eden Temelli, "Umut olduk. Tüm Türkiye halklarının, emekçilerin, kadınların beklediği o umudu yarattık" dedi.
 
Dört yıldır ülkenin bir hukuksuzluk cenderesinde olduğunun altını çizen Temelli, şöyle devam ett: "Mutlak tecritin başladığı 5 Nisan 2015’ten bugüne ülke her gün yeni bir hukuksuzluğa tanık oldu. Güvenlikçi politikalar altında insanların güvensizlik hissine sahip olduğu bir toplumda yaşar hale geldik. Kentlerimiz yıkıldı, arkadaşlarımız belediye başkanlarımız, geçmiş dönem eşbaşkanlarımız, vekillerimiz tam 5 bin arkadaşımız tutsak edildi. Bir çok arkadaşımız içeri girdi, çıktı. Gazeteciler, akademisyenler barıştan yana fikrini söyleyen herkes ya tutuklandı ya da sürgünleştirildi."
 
'SİYASETE DOĞRU YERDEN MÜDAHALE ETTİK'
 
Adete tecritleştirilen ülkede bu tecridi kırmak gerektiğini ve bunun da kritik bir hamle olduğuna vurgu yapan Temelli, "Tecridin kırılması için bir direniş var edildi. Leyla Güven şahsında binlerce direnişçi açlık grevleriyle toplumun önemli bir kesiminin duyarlılığı ile bu direniş var oldu. Bu önemliydi ama bunun ötesinde siyasete doğru yerden müdahale etmek önemliydi bunu da başardık. Hep birlikte başardık, 24 Haziran’da sandıklara giderken, 31 Mart’ta sandıklara giderken ve 23 Haziran’da sandıklara giderken demokrasi ve barış mücadelesinde tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdık" ifadelerini kullandı.
 
Temelli, bir demokrasi zemininde buluşmadan umut var etme şansının olmadığını kaydetti. 4 yıl boyunca iktidarın ve çevresinde kümelenenlerin faşizmi kurumsallaştırmaya çalıştığına dikkat çeken Temelli, " Ve bunda da başarılı olma adına bir kaç hamleleri kalmıştı. Tam da buna itiraz etmek bunun karşısında dikilmek ve bunu örgütlemek önemliydi. Tecridi kıracağız faşizmi yıkacağız anlayışımızla bu süreci yürütürken, eğer bu süreçte başarılı olamazsak bu tekçi anlayış tüm ülkeyi zapturapt altına almak istiyor" diye konuştu.
 
'YARINI DA ÖRGÜTLEMELİYİZ'
 
Bu tekçi politikayı sadece Türkiye'de değil Ortadoğu coğrafyasında da yürütülmeye çalışıldığını söyleyen Temelli, Suriye politikalarında insanların aklıyla alay edildiğini kaydetti. Temelli, bu anlayışa karşı başka bir siyasetin mümkün olduğunu ve faşizme karşı mücadele etmek gerektiğine dikkat çekti. Faşizmin halklara düşman olduğunu belirten Temelli, "HDP'de faşizme karşı mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürecektir, bütün yapıları kurumları ile ve örgütlenme çabamızda bu anlamıyla büyük anlam taşımaktadır. Dünün anlayışına karşı mücadeleyi yükseltirken yarını da örgütlemeyliyiz. Örgütsel yaşamamız içinde tüm müzakereci bir zemini mutlaka yaratmalıyız" ifadesini kullandı.
 
HDP'nin çağrısının demokrasi ittifakı temelinde olduğunu kaydeden Temelli, Kürt halk önderi Abdullah Öcalan ile görüşme çağrısı yaptı ve şöyle devam etti: "Gelin Türkiye'nin en önemli sorununun çözümünü üretmiş olan Sayın Öcalan'la konuşalım. Sadece HDP olarak değil meselenin muhatabı ile muhatap olalım. Sadece HDP değil bütün toplumsal özneler bu inisiyatifi almalı ve konuşmalıdır."