etkin haber

352

İSTANBUL

TGS Akademi İstanbul'da açıldı

Gazetecilerin dijital becerilerini geliştirmeleri için TGS Akademi açıldı. Akademi bünyesinde dijital çağın yeniliklerini içeren yeni medya eğitimleri verilecek.

ETHA - Cuma - 3 Mayıs 2019 - 15:24
Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) gazetecilere dijital beceriler kazandırmak için kurduğu TGS Akademi'nin açılışını yaptı. 
 
Akademi'nin İstanbul'daki yeni binasındaki akademi, resepsiyon ile açıldı. Törene, gazeteciler ve iletişimin diğer dallarından profesyonellerin yanı sıra AB Büyükelçisi Christian Berger başkanlığındaki AB heyeti de katıldı.
 
TGS Başkanı Gökhan Durmuş, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün son yıllarda ağır darbeler aldığını vurguladı, 142 tutuklu gazeteci olduğu bilgisini aktardı.  
 
Medyada yaratılan tek seslilik ile basın özgürlüğünün ve halkın haber alma hakkının gasp edildiğine dikkat çeken Durmuş, "Gazetecilik sektörü hem teknolojik gelişim hem de artan maliyetler nedeni ile daralıyor. İşsiz gazeteci sayısı her geçen gün artıyor. Son bir yılda sektörümüzdeki kayıtlı daralma yüzde 7. Bizler bu proje sayesinde en azından gazetecilerin teknolojik gelişime ayak uydurmalarını sağlayarak işsizlik oranını düşüreceğiz. Akademimizde yeni medya eğitimleri ile gazeteciler dijital çağın yeniliklerini öğrenecekler ve sektör içinde varlıklarını sürdürebilecekler. Bu proje ile birlikte ekstra istihdam ettiğimiz iki avukat ile gazetecilere hukuki destek sağlanacak. Hem işçi-işveren uyuşmazlıkları, hem de basın özgürlüğü kapsamında gazetecilerin yanında olacağız" dedi.
 
'GAZETECİLERE YENİ BİR EV AÇTIK'
 
Akademide her yıl 15 gazeteciye ileri düzeyde İngilizce öğrenebilecekleri kurslar düzenleyeceklerini de aktaran Durmuş, "Uluslararası çalışabilecek bir düzeye çıkartacağız. Yine Akademi binamızda gazetecilere yönelik psikolojik destek sağlayacağız. Yapacağımız basın özgürlüğü kampanyaları hem gazeteciler arasından hem de toplum arasında farkındalık yaratacak. Bu projenin bir ayağını da İzmir Gazeteciler Cemiyeti ile İzmir'de gazeteciler ile buluşturacağız. Gazetecilere yeni bir ev açtık" diye konuştu.
 
TGS Akademi Direktörü Orhan Şener ise şunları söyledi: "Tüm gazetecilerin ama özellikle işsiz ve freelancer çalışanların ücretsiz olarak kullanabileceği ortak alanlarımız mevcut. Burada gazetecilerin rahat bir şekilde çalışmasını, bir araya gelip dünya standartlarında işler çıkarmalarını umuyoruz."
 
Şişli'deki Blackout ofis binasında bulunan TGS Akademi; sadece çalışan gazetecilerin değil, freelance ve işsiz gazeteciler ile iletişim öğrencilerine de açık. Eğitim ve toplantı salonlarının yanı sıra ortak çalışma alanları ve canlı yayın stüdyosuna da ev sahipliği yapacak.