etkin haber

170

DUHOK

TSK Federal Kürdistan Bölgesi'ndeki köyleri boşaltmaya zorluyor

Irak Federe Kürdistan Bölgesi'ne operasyon düzenleyen TSK'nin bölgedeki köyleri boşaltmaya zorladığı belirtildi. Askerlerin, Sidêkan'ın Siran köyü kırsalını da ateşe verdiği bildirildi.

- Çarşamba - 10 Temmuz 2019 - 10:20
TSK'nın 27 Mayıs günü Irak Federe Kürdistan Bölgesi Biradost alanına yönelik başlattığı operasyon devam ediyor. Havadan ve karadan bombardımanların sürdüğü operasyonda asker indirmelerde başarılı olamayan TSK, bölgeyi insansızlaştırmak istiyor.
 
TSK, MİT TEHDİT EDİYOR
 
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; bölge yönetimini elinde tutan KDP'nin destekleyici açıklamalar yaptığı operasyon kapsamında, dün Hewlêr’in Soran ilçesinin Sidêkan beldesine bağlı Sîran köyü kırsalı TSK tarafından ateşe verildi. Biradost bölgesinin iç kesimlerinde bulunan Sidêkan beldesine kadar gelen asker ve MİT üyelerinin, köyleri boşaltmaları için halka baskı yaptığı belirtildi. Köylüler, "Başınıza geleceklerden sorumlu olmayız" diye tehdit edildiklerini ifade etti.
 
KÖYDEN ÇIKANLARA ATEŞ AÇILIYOR
 
Sîran köyü doğumlu olan ve köyde mahsur kaldığını belirten Sidêkan Meclis Encümeni Davûd Feqê Mîrza, askerler tarafından köyün çevresindeki tüm arazilerin ateşe verildiğini aktardı. Ateşi söndürmek isteyen köylülerin de tarandığını söyleyen Mîrza, askerlerin sürekli olarak köyün boşaltılması tehdidinde bulunduğunu, çıkmaya çalışanlara da rastgele ateş açıldığını, buna rağmen şuanda kendisiyle birlikte 6 kişinin köyde kaldığını ifade etti.
 
BÖLGE YÖNETİMİ SESSİZ
 
Bölge yönetimi yetkililerini arayıp yardım istediklerini söyleyen Mirza, bir cevap alamadıklarını ifade etti. Mirza, yaşanan vahşetin durdurulması için herkese tepkisini dile getirme çağrısı yaptı.