etkin haber

205

ANKARA

TTB İkinci Başkanı: Savaş bugün de halk sağlığı sorunudur

TTB'nin "Tababet İçin Adalet" sloganıyla gittiği 70'inci Büyük Kongresi'nde verilen arada yapılan basın açıklamasında konuşan TTB Merkez Konseyi İkinci Başkanı Ali Çerkezoğlu, "Savaşlar her zaman olduğu gibi bugün de halk sağlığı sorunudur" dedi.

- Cumartesi - 22 Haziran 2019 - 15:00
Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB), "Tababet İçin Adalet" sloganıyla 70'inci Büyük Kongresi, Devlet Su İşleri Konferans Salonu'nda devam ederken verilen arada basın açıklaması yapıldı.
 
Açıklamayı, TTB Merkez Konseyi İkinci Başkanı Ali Çerkezoğlu yaptı. TTB'nin kurulduğu andan bugüne kadar geçen onurlu mücadele tarihinde, her zaman yaşamdan yana olduğun vurgulayan Çerkezoğlu, "Hekimlerin varlık nedeni olan hastalıklara ve ölüme karşı mücadelesinde büyük ozan Nazım Hikmet'in tabiriyle, 'ölümün adil olması için yaşamın adil olması gerekir.' Şiarını benimsemiş ve buna göre davranmış bir örgüttür, TTB" dedi.
 
'YAŞAMI ADİL KILMANIN YOLU…'
 
Yaşamı adil kılmanın yolunun tarihin her döneminde ve her koşulda tamiri güç halk sağlığı sorunlarına neden olan ve doğrudan insan yaşamına kast eden savaşlara ve çatışmalara karşı barış talebinde ısrarlı ve kararlı olmaktan geçtiğini dile getiren Çerkezoğlu, "Savaş tamtamlarının çaldığı her durumda 'savaş bir halk sağlığı sorunudur' görüşünü dillendirmekten geçer" diye belirtti. Çerkezoğlu, "TTB'nin 2016-2018 dönemi Merkez Konseyi Üyeleri de bu yaklaşımla 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde doğal olarak 'barış içinde bir arada yaşamamız çok mümkün' mesajı veren ve sonrasında 'savaş bir halk sağlığı sorunudur' açıklamalar yaptı. Ve sonu hapis cezalarıyla biten bir yargılama sürecine muhatap oldu" diye konuştu.
 
'TABABET' YAPMAK İÇİN 'ADALET' İHTİYACIMIZ VAR'
 
Çerkezoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Adaletsizlik ve hukuksuzluğu; Tabip Odalarımız, meslektaşlarımız ve mücadele dostlarımızın birleşik gücüyle, TTB'nin mücadeleci niteliği ve değerleriyle durduracağız. Tüm bu nedenlerle 'tababet' yapmak için 'adalet' ihtiyacımız olduğunu, ama sadece biz tabiplerin değil, bu ülkede yaşayan herkesin ve bu dönemin muktedirlerinin de adalete ihtiyaç duyacağını buradan ilan ediyoruz. TTB olarak acilen öncelememiz gerekenin; hiç kimseden ve hiçbir yerden direktif almayan, hukuka, delillere, savunmalara saygılı; adil ve tarafsız bir yargı mekanizmasını tesis etmek olduğunu, muhalefetsiz bir ülke özlemindekilere karşı herkesi adalet, hukuk ve demokrasi mücadelesine davet ediyoruz. Tababet için de adalet. Savaşlar her zaman olduğu gibi bugün de halk sağlığı sorunudur."