etkin haber

175

ANKARA

Türk-İş Genel Başkanı Atalay: Kamu işçisinin sabrı kalmadı

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren kamu toplu sözleşmelerinde, Hükümet ile Türk-İş arasında yapılan son görüşmede gelinen aşamaya ilişkin açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Atalay, "Kamu işçisinin sabrı kalmadı" dedi.

- Çarşamba - 7 Ağustos 2019 - 14:14
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu toplu sözleşmelerinde, Hükümet ile Türk-İş arasında yapılan son görüşmeye ilişkin konfederasyon binasında basın toplantısı düzenledi.
 
Basın toplantısına çeşitli iş kollarından işçiler iş kıyafetleriyle katıldı. Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümet ile yapılan üçüncü görüşmenin dün yapıldığını söyledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptıkları görüşmede taleplerini karşılayacak bir teklif olmadığını söyleyen Atalay, yanında oturan işçileri göstererek "Onların haklı taleplerini, ülkeyi yönetenler anlatmaya gayret ediyoruz" dedi. Bazı iş kollarında grevin kapıya dayandığını anlatan Atalay, bugüne kadar Türk-İş'in arzusunun toplu sözleşmeyi masa başında çözmek olduğunu dile getirdi.
 
Yüzde 6+4 zam teklifinin iki yıl önce imzalanan toplu sözleşmedeki yüzde 7,5+5 rakamının gerisinde kaldığına dikkat çeken Atalay, "Bakan hanım bir iki gün süre istedi ama sabrımız kalmadı, gazozun havası kaçtı. Elektriğe toplam yüzde 44, doğal gaza son olarak yüzde 14'ün üzerinde zam yapıldı. Arkadaşlarımız madenlerde, elektrik direği tepesinde. Memurların sözleşmesi var onlar da bizim parçamız. Ancak çalışma koşullarımız o kadar zor ki günde 5 arkadaşımız iş cinayetlerinde ölüyor. Bazıları öldükten sonra sigortalı yapılıyor" dedi.
 
'BİZİM VAKTİMİZ DOLDU'
 
Zammın yanı sıra kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışan işçilerin kadroya geçmesi sözünün tutulmadığını, geçici işçilerin sorunları olduğunu anlatan Atalay, İşçilerinin haklı taleplerinin bayramdan önce yerine getirilmesini istedi. Cuma gününe kadar masa başında anlaşma sağlanamaması durumunda kanunun tanıdığı hakları kullanarak işçilere öncülük yapmak zorunda olduklarını söyledi. Atalay, "Bizim vaktimiz doldu" dedi.
 
HÜKÜMETİN TEKLİFİ YÜZDE 15'İ GEÇMİYOR
 
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, Cumhurbaşkanı ile bir görüşmesi olmadığını ve muhatabının bakan olduğunu ifade etti. Bakan Selçuk'un son görüşmede kendilerine bir teklifi olup olmadığı sorulduğunda önce "Resmi rakam verilmedi ama ima edildi. Resmi, yazılı bir teklif olmadan paylaşamam" dedi. Başka bir gazetecinin hükümetin teklifinin toplamda yüzde 15'i geçip geçmediği sorusuna ise "Yüzde 15'i geçmiyor" diye yanıt verdi.
 
Bundan sonraki yol haritalarına ilişkin Atalay şunları söyledi: "Biz asgari müşterekte buluşursak, sendika başkanlarına işçilere sormasını isterim. İşçiye sormadan bir şey yapmam. Darphanede süre dolunca başkan gidip işçiye soracak işçi ne derse onu yaparız."