etkin haber

257

HABER MERKEZİ

UNICEF: 15 milyon erkek çocuk yaşta evlendirildi

UNICEF küçük yaşta evlendirilen erkek çocuklarına ilişkin raporunu açıkladı. İlk kez yayınlanan rapora göre dünya üzerinde 115 milyon erkek, çocuk yaşta evlendirildi.

ETHA - Cumartesi - 8 Haziran 2019 - 11:51
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünya üzerinde 115 milyon erkeğin çocuk yaşta evlendirildiğini açıkladı. UNICEF, 82 ülkeden aldığı verilerle, ilk kez çocuk damatlar hakkında rapor hazırladı.
 
Rapora göre, dünyada 115 milyon erkek, çocuk yaşta evlendirilmiş. Bu çocuklardan 5'te 1'i 15 yaşından önce evlendirilmiş.
 
ERKEN YAŞTA EVLENDİRİLEN ÇOCUK SAYISI: 765 MİLYON 
 
Orta Afrika Cumhuriyeti yüzde 28 ile en yüksek erkek çocukların evlendirilme oranına sahipken, bu ülkeyi yüzde 19 ile Nikaragua ve yüzde 13 ile Madagaskar takip ediyor. Öte yandan, çocuk yaşta evlendirilen toplam çocuk sayısı ise 765 milyonu buldu. Şu anda 20-24 yaş aralığındaki 5 kadından 1'i 18 yaşından önce evlendirilirken, bu oranın erkeklerde 30'da 1 olduğu görüldü.
 
'ERKEN YAŞTA EVLİLİK, İNSANLARIN ÇOCUKLUĞUNU ÇALIYOR'
 
UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore rapora ilişkin yaptığı açıklamada, "Erken yaşta evlilik, insanların çocukluğunu çalıyor" dedi.
 
Küçük yaşta evliliklerle çocuklara, yetişkinlerin sorumluluğunu üstlenmeye zorlandığını belirten Fore, "Erken yaşta evlilik, erken yaşta babalığı getiriyor. Bunun yanı sıra, çocuklara aileyi geçindirmek, eğitimi yarıda kesmek ve çalışmak zorunluluğu yüklüyor" diye kaydetti.