etkin haber

333

MOSKOVA

Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza: Her türlü senaryoya hazırız

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 'ABD'nin olası bir askeri müdahalesi' de dahil olmak üzere ülkesinin her türlü senaryoya karşı hazır olduğunu belirtti.

ETHA - Pazartesi - 6 Mayıs 2019 - 15:31
Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la Moskova'da yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.
 
Kendisini 'geçici devlet başkanı' ilan eden ABD destekli Juan Guaido'nun 'talep edildiği takdirde ABD tarafından Venezuela'ya yönelik bir askeri müdahalenin seçenekler arasında bulunduğuna' yönelik açıklamasının ardından konuşan Arreaza, ülkesinin askeri operasyonlar da dahil olmak üzere her türlü senaryoya karşı hazır olduğunu belirtti.
 
Arreaza, tercihlerinin ülkedeki krizin çözümüne ilişkin diplomatik yolların kullanılması yönünde olduğunu belirtse de Maduro yönetimini hedef alacak herhangi bir askeri müdahaleye de misillemeyle karşılık verileceğini söyledi.
 
Arreaza, "Her türlü senaryoya hazırız. ABD askeri yolu seçerse direniş göstermeye hazırız. Ordumuz, polisimiz ve halkımızla birlikte, ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar her orduyu yok etmeye hazırız" ifadelerini kullandı.
 
'VENEZUELA'DAKİ RUS ASKERİ UZMANLARIN SAYISI ARTABİLİR'
 
Arreaza ayrıca, Venezuela'da bulunan Rus askeri uzmanların sayısının artırılabileceğini de açıkladı. Arreaza, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Venezuela ordusunun ekipmanlarının büyük bir kısmının Rus ekipmanı olduğunu hatırlatmak isterim. Putin bize mevcut olan en iyi ekipmanları teklif etti ve bu durum bizim güçlü bir savunma yapısı kurmamızı sağladı. Bütün bunların bakıma ihtiyacı var, ekipmanları geliştirmeliyiz. An itibariyle, Venezuela'da uzmanlardan oluşan bir komisyon bulunuyor, Bunların sayısı tabii ki artırılabilir."
 
Öte yandan Arreaza, CIA ile Venezuela muhalefetinin Maduro'yu devirmek için bir plan tasarladığını ve bu planın ülkenin doğal kaynaklarını ele geçirme amaçlı olduğunu söyledi.