etkin haber

182

HABER MERKEZİ

'Yakılan ormanlarımızın yerlerine otellerin yükselmesi tesadüf mü?'

Ekosistem için vaz geçilmez olan ormanların yandığı ya da yakıldığına dikkat çeken Ekoloji Birliği, "Yakılan- yanan ormanlarımızın yerlerinde bir zaman sonra otellerin yükselmesi tesadüf mü? Çıkan-çıkarılan yangınların deniz manzaralı olması tesadüf mü?" diye sordu.

- Çarşamba - 14 Ağustos 2019 - 11:56
Ekoloji Birliği, son günlerde artan orman yangınlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, ekosistem için vaz geçilmez olan ormanların yandığı ya da yakıldığına dikkat çekildi.
 
Orman Bakanlığı'nın açıklamasına göre bir ayda 107 orman yangını oldu. 1 günde de 27 yangının olduğunu yine bakanlık açıkladı. Marmara yangınında sosyal medyada yapılan paylaşımlarda halkın haber vermesine rağmen zamanında müdahalenin yapılmamasının kuşkuları arttırdığına dikkat çekilen açıklamada, "Yakılan- yanan ormanlarımızın yerlerinde bir zaman sonra otellerin yükselmesi tesadüf mü? Çıkan-çıkarılan yangınların deniz manzaralı olması tesadüf mü?" diye soruldu.
 
Rant düzeninde, ülkenin sömürüsü uğruna, endüstriyel tarım, turizm, maden ve inşaat sektörlerinin neresi sömürülecekse orada faili meçhul yangınların çıkarılarak orman vasfını yitirmesi sağlandığı belirtilen açıklamada, "Bu sektörler nereyi işaret ederse ertesi gün o ormanlar bir yangına kurban verilmekte, yaşam ve doğa yok edilmektedir" diye kaydedildi.
 
Haziran ayı başında yaptıkları uyarılara rağmen, turizm bölgelerinde, deniz manzaralı yangınların başladığını-başlatıldığına tanık olduklarına dikkat çeken Ekoloji Birliği şu önerileri yaptı:
 
-Gerek merkezi iktidar gerekse yerel yönetimler şimdiden kendi sınırları içindeki ormanların korunması için, ekipman ve çalışanlarına bu yönlü eğitimler vererek yangınlara hazırlıklı olmalı. Olası yangınların hızlı ve etkin bir biçimde söndürülebilmesi için karayolları bölge bakım merkezlerine benzer, orman yangınlarına yerel (bölgesel) müdahale birimleri oluşturulmalı ve buralarda en az bir yangın helikopteri veya uçağının bulundurulması sağlanmalıdır.
 
-Orman Bakanlığı bir ayda 107 yangın oldu diyor ama bir tane sorumlu bulunmuyor. Gereğini yapmayan yetkiler yargılanmalı, istifa etmeliler. Yanan ormanlar imara açılmasına izin verilmemeli, soğutma işleminden sonra yeniden orman vasfına sahip olması için çalışmalar başlatılmalıdır.