etkin haber

292

HABER MERKEZİ

Yanlışlıkla 46 yıl hapis yatan tutukluya 1.6 milyon dolar tazminat verilecek

ABD tarihinde masum olduğu halde en uzun süre hapiste kalan kişi olarak anılan Richard Phillips'e hapiste yanlışlıkla 46 yıl yattığı için 1.6 milyon dolar verilecek.

- Perşembe - 23 Mayıs 2019 - 11:54
ABD'nin Michigan eyaletinde işlemediği bir cinayet yüzünden 46 yıl hapiste tutulan ve ülke tarihinde masum olduğu halde en uzun süre hapiste kalan kişi olarak anılan Richard Phillips, masumiyetinin anlaşılmasının ardından 1.6 milyon dolar alacak.
 
Phillips 1971 yılında cinayet suçlamasıyla hapse atıldı ve geçen yıl bahar döneminde serbest bırakıldı. Üstelik Phillps'e evine dönmesi için bir otobüs bileti dahi alınmadı.
 
Eyalet Savcısı ise ABD tarihinde masum olduğu halde en uzun süre hapiste kalan kişi olarak anılan Phillips'e özgürlüğünün birinci yılında kaybettiği yıllar için 1.6 milyon dolar verilmesine karar verdi. Şimdi tazminat için üst makamlardan onay gerekiyor.
 
TABLOLARI BİNLERCE DOLARA SATILIYOR
 
Sputnik'te yer alan habere göre hapiste olduğu sırada resimle uğraşan Phillips'in tabloları ise şimdilerde binlerce dolara satılıyor. "Her halükârda iyi olacağım" diyen Phillips ise telafi ödülü verilsin ya da verilmesin kendisine acıma için vakti olmadığını belirtiyor.
 
​Phillips, Gregory Harris isimli birini aracında sürükleyip ateşli silahla öldürmekle suçlanmıştı. Ancak 2010 yılında bir başkası suçunu itiraf etti. Yıllarca süren yasal süreçten sonra Phillips, Mart 2018'de özgürlüğüne kavuştu.