etkin haber

389

HABER MERKEZİ

YSK kararına AB ve Almanya'dan tepki

YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal kararının yankıları sürüyor. Karara AB ve Almanya'dan çok sayıda parti ve milletvekillerinden eleştiriler geldi.

ETHA - Salı - 7 Mayıs 2019 - 10:23
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesine tepkiler sürüyor. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagdland'ın ardından AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'dan geldi.
 
Mogherini Twitter hesabından duyurduğu Hahn ile ortak açıklamasında, YSK kararının gerekçesini sorguladı ve yeniden seçim için uluslararası gözlemci telebini dile getirdi. Mogherini, "Özgür adil ve şeffaf bir seçim süreci sağlamanın hem demokrasiler hem de Avrupa Birliği - Türkiye ilişikileri için merkezi öneme sahip olduğunu" belirterek "İstanbul seçim kurullarının çalışmalarını bağımsız, açık ve şeffaf bir şekilde ve uluslararası seçim standartlarına uygun olarak yapması ve seçim sürecinin güvenilirliğini garanti etmesinin önemli" olduğunu vurguladı.
 
ALMAN VEKİLLER TEPKİ GÖSTERDİ
 
Sosyal Demokrat Partili (SPD) Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, iptal kararının Türk demokrasine yönelik yeni bir saldırı olduğunu belirtti. SPD'nin Meclis Grubu İnsan Hakları Politikaları Sözcüsü Frank Schwabe de "İstanbul'da yeni bir seçim yapmak, emsali görülmemiş bir skandal, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın maskesinin düşmesidir. Ülke ve iktidardaki AKP için ciddi sonuçlara yol açacaktır" dedi.
 
Yeşiller Partisi'nin eski Eşbaşkanı ve Federal Meclis üyesi Cem Özdemir konuyla ilgili tweetinde "Demokrasi, sonuç kendi istediğin şekilde çıkıncaya kadar seçimlerin tekrarlanması anlamına gelmez. Erdoğan'ın İstanbul'da hareket alanı kalmadı. Bu tam da 'tilki ulaşamadığı üzüme koruk der' deyimine uyuyor" ifadelerini kullandı. Yeşiller Partili Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth, YSK kararının çok ciddi bir sinyal olduğunu belirterek "Seçim Kurulu'nun kararı tepeden yapılan son derece güçlü baskının sonucudur. Sinyal yıkıcı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisi AKP'nin yerel seçimlerden sonra demokratik değişim umut edenlerin hepsine kötü bir ders vermek istediği görülüyor" şeklinde konuştu.
 
Sol Parti lideri Katja Kipping de Twitter'da "Erdoğan seçim sonuçları ona uymadığı için İstanbul'da seçimleri yeniliyor. Federal hükümet seçilmiş Belediye Başkanı İmamoğlu'nu desteklemeli" ifadelerini paylaştı.