etkin haber

Arzu Demir

 • Meslektaşımız Ziya'yı dayanışma ile yaşatalım

  15.8.2019 09:34:58

  Ziya "Dayanışma ve umut yaşatır. Bir umudum var, o da sizde" diyor. Tam da arkadaşımız Ziya'nın dediği gibi; dayanışma ve umut yaşatır.

 • Efrîn'in kayıp kadınları

  1.8.2019 09:02:06

  Bu işgal son bulmadığı, çeteler ve Türk devleti Efrîn'den çekilmediği sürece, kadınlar ve çocuklar, işgalcilerin hedefi olmaya devam edecek.

 • Rojava'daki DAİŞ yargılamaları ve Urfa'daki Suruç davası

  25.7.2019 11:13:31

  Rojava'da yapılacak olan yargılama, sadece çetelerin, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına karşı işledikleri suçlar değil, DAİŞ'in Suruç'tan İstanbul'a kadar Türkiye'de gerçekleştirdiği katliamların tüm sorumlularının açığa çıkması bakımından da önemli.

 • Ahmet Hakan'ın 'köle ruhu' üzerine

  24.7.2019 11:10:00

  Tetikçisin Ahmet Hakan. "Bu adama haddini bildirin" diye hedef gösterdiğin Barış Atay'ın gözaltına alındığını unutmadık hala. Bir de Tahir Elçi'nin katledilmesi var elbette. Sorduğun PKK sorusu Tahir Elçi'nin ölümüne sebep oldu. Tahir Elçi'nin hedef haline getirilmesindeki rolünden dolayı özür dilemek yerine, seni eleştirenleri "kalleşlik"le suçladın. Bu cinayetteki rolünü hiç unutmayacağız.

 • Kadınlar IŞİD’i yendi, şimdi de yargılıyorlar

  21.7.2019 09:02:27

  Rojava'da kadınlar devrim yaptı. Ardından sadece Ortadoğu halklarının değil, dünyanın başına bela olan IŞİD çetelerini yendi. Şimdi de bu çetelerin yargılanması için uluslararası mahkemenin Rojava'da kurulması için çalışmalar yürütürken, aynı zamanda Suriye vatandaşı çeteleri yargılayanlar arasında yer alıyorlar.

 • DAİŞ herkesin sandığı gibi Rojava'da henüz bitmedi

  13.7.2019 12:57:35

  DAİŞ ile mücadelenin sadece güvenlik ve askeri sorun olarak ele alınmaması gerektiğinin altını çiziyor. "Eğer böyle algılarsak, farklı isimlerle ortaya çıkabileceği gerçeğini unutmuş oluruz" diyor.

 • Uluslararası DAİŞ Konferansının ardından

  11.7.2019 09:57:56

  "Uluslararası DAİŞ Forumu" sonuç bildirgesinde uluslararası DAİŞ mahkemesi ile ilgili olarak, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) DAİŞ'in bitirilmesine dönük kararları yerine getirilmelidir. Adaletin sağlanması için QSD'nin tutukladığı binlerce DAİŞ çetesi ve ailelerinin yargılanacağı bir uluslararası mahkeme, Kuzey ve Doğu Suriye'de kurulmalıdır. Bu mahkemenin kuruluşunda da uluslararası koalisyon Özerk Yönetim'e maddi ve lojistik destek vermelidir." ifadeleri yer aldı.

 • AKP Rojava’daki DAİŞ forumunundan neden korktu?

  7.7.2019 16:42:46

  Forumda, DAİŞ’in vahşetine tanık olanlar da konuştu. Şengalli Ezidi kadınlar, dünyanın gözü önünde maruz kaldıkları DAİŞ vahşetini anlatırken, verdikleri mesaj da netti: “DAİŞ çeteleri, onu yendiğimiz yerde, burada yargılanmalı. Bu yargılanma sürecine dahil olmak istiyoruz. Bu hakkımız.”

 • Erdoğan ailesinin DAİŞ ile ortaklığı

  27.6.2019 09:13:50

  DAİŞ çetelerinin, işledikleri insanlık suçları nedeniyle yargılanması, onlara destek veren devletlerin, organizasyonların ve kişilerin de işbirliğini gündeme getirecek. İşbirlikçiler listesinde Erdoğan iktidarı ve ailesinin ilk sırada yer alacağına şüphe yok.

 • DAİŞ çetelerini Rojava'da yargılamak

  13.6.2019 14:04:13

  Rojava halkları ve örgütleri, yargılamanın suçun işlendiği yerde yani Rojava'da yapılması gerektiğini belirtiyor. Olması gereken de bu. Her bir mağdurun müdahil olduğu bir yargılama sürecinin olması gerekiyor.

 • Rojava'da kadın adaleti

  6.6.2019 09:07:44

  Uluslararası mahkeme talebi gündemdeki yerini korurken, "yerli" DAİŞ çetelerinin yargılamaları da sürüyor. Bu yargılama sırasında da "kadın adaleti" devreye giriyor. YPJ'nin görevini bu kez, kadın hakimler, avukatlar devralıyor.

 • İşçiler kendilerini yakarken

  23.5.2019 22:03:36

  Öfkesinin işsizliğin ya da yoksulluğun nedenlerine yönelmeyerek kendi bedenine yönelmesi bakımından bakıldığında çaresizliktir. Ancak kendini yakmanın, kamusal alanda ve nedenini belirterek yapılması ise bir itirazı gösteriyor. Sesini açık ve en acılı bir biçimde duyurma biçimi. “Sesimi duymuyorsunuz, ben de bize bu yolla gösteriyorum” diyorlar.

 • Anneler direnirken

  16.5.2019 14:58:41

  Dün 12 Eylül faşizminin karşısında dikilmişlerdi, bugün de Saray faşizminin. 12 Eylül darbecileri tarihin çöplüğünde. Bugüne ise annelerin mücadelesi kaldı. Şimdi de geleceğe beyaz tülbentleri ile faşizme karşı direnişin en önünde yer alan annelerin mücadelesi kalacak.

 • 2 Mayıs İmralı görüşmesi üzerine

  9.5.2019 09:53:56

  Avukatları, 8 yılı aşkın bir süre sonra müvekkilleri Abdullah Öcalan'la ilk kez görüşebildi. Bu önemli görüşme 2 Mayıs'ta gerçekleşti. Söz konusu görüşme ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla ilettiği mesaj ne anlama geliyor?

 • Besra anne ve Kudret annenin direnişi umuttur

  2.5.2019 12:12:50

  Süleyman Aksu'nun ve Evrim Deniz'in mücadeleleri annelerinin ellerinde bir bayrak şimdi. Tıpkı her gün cezaevlerinin önünde Saray rejiminin silahlı güçlerinin saldırısına maruz kalan anneler gibi.

 • Çocukken adada oynadığım mezarlığın yükü ve hatırlattıkları

  25.4.2019 09:42:22

  Türk halkı da bu topraklarda yaşayan Ermenilere, Rumlara, Süryanilere ve de Lazlara ne olduğuna dair gerçeği kabul etmek zorunda. Ancak gerçek bizi tarihin tüm kirli yükünden kurtararak, aydınlık bir geleceğe götürecek. Bu gerçeğe biz Türklerin ihtiyacının soykırıma uğrayan halklardan daha çok olduğunu unutmayalım.