etkin haber

Bahadır Gökçe

 • Sol Kemalistlerin 19 Mayıs rüyası

  21.5.2019 10:10:42

  19 Mayıs, 29 Ekim; Türk ulus devletinin kuruluşu; bunlar istisnalar dışında her ulusun geçtiği evreler olageldi. Ancak ve mesela aynısı Kürtlerden esirgeniyor. Sol Kemalistler, sol ile Kemalizm arasında olmadık bağlar arayacaklarına şunu söyleyebilirler mi: Biz Türkler kendi ulus devletimizi kurduk. Aynısı Kürt ulusunun da hakkıdır. Kayıtsız şartsız, bu gasp edilmiş hak iade edilmelidir. İlhak ve işgal, yani sömürge siyaseti sona erdirilmelidir.

 • Tsitsekun; 21 Mayıs 1864 Çerkes soykırımı

  17.5.2019 10:38:31

  21 Mayıs 1864'teki Çerkes soykırımının tanınması, sürgündeki Kafkas halklarının anavatanlarına dönüşünün önündeki bütün engellerin kaldırılması, katliam-soykırım ve yol açılan zararların tazmininin sağlanması esaslı mücadele konularından biri olarak önümüzdedir. HDK, bu konuda Çerkes halklarıyla mücadele birliğini sağlayacak, öz örgütlenmelerine katkıda bulunacak en etkin ve kapsayıcı örgütlülüktür. Her devrimcinin, her sosyalistin böyle bir etkileşim ve dayanışmayı desteklemesi de hem vicdani hem politik görevlerdendir.

 • Siz kendinize iyi bakın

  23.4.2019 11:25:06

  Yüzleşme çabası ve bunu önceleyen adımlar artık geride kalmış süreçleri anmanın ötesinde anlamlar taşır. Çünkü kendi sınıfının 'dün'ünü sahiplenen ve bununla iftihar eden iktidar bloğu aslında, yenilerini de yapmaya / gerçekleştirmeye hazır olduğunu haykırıyordur. "Zaman ve zemin" uygun olunca ona yönelmekten sakınmayacaklardır.