etkin haber

Dilşad Elvan

 • Gitmek belgeseli Amed Galası'ndan aklımızda kalanlar!

  30.6.2019 13:23:28

  Gitmek belgeselinde çok sayıda anlatıcı olsa da biz onları tam olarak görmüyoruz. Seslerini duyuyoruz. Ancak çok sayıda "yer" ve "obje" görüyoruz. Sevdiklerine her şey ama her şey onları anlatıyor çünkü. Onlardan sonra yerlerin de objelerin de anlamlarının değiştiğini bir kez daha anlıyoruz.

 • Irkçılık meşrulaştırılamaz

  22.6.2019 11:03:36

  Politikada da toplumsal yaşamda da tekçi söylemlerin sahipleri, kendilerinden olmayan her ulusu, inancı, ideolojiyi ve yönelimi ötekileştirerek varlıklarını sürdürüyorlar. Yarattıkları nefret iklimi toplumsal travmaların zeminini oluşturuyor. Erdoğan ve Bahçeli'de, onların dilinde somutlanan ırkçılık okulda, fabrikada, mahallede, medyada kısaca hayatın her alanında kendisine yer buluyor. Onların meclis kürsüsünde, TV ekranında yahut bir mitingde kullandığı söylem resmi ideolojinin tedrisatından geçmiş kitlelerce toplumsal bir baskıya dönüşüyor.

 • 'Saklı Haç' belgeselinin hikayesine ortak olmak!

  21.6.2019 14:14:48

  Türkiye'nin içerisinde geçtiği bu dönemin temelleri belki de 1915 yılında atıldı. "Saklı Haç"ın gösterimlerini takip etmek, üzerine bastığımız toprakların "kayıp Ermeni kentleri" olabileceğini akılda tutmak, 1915 tarihini 24 Nisan'ın dışında da hatırlamak, soykırımla yüzleşmenin kişisel ve politik bir görev olduğunu unutmamak...

 • 'Sur Çocuk Festivali' baharı yaşandı Amed'de!

  13.6.2019 09:09:00

  Ceylan Önkolların, Uğur Kaymazların, Abdullah Duranların, Enes Ataların, Nihat Kazanhanların ömürlerinin baharında aramızdan kopartılıp alındığı bir coğrafyada, katillerinin cezasızlıkla ödüllendirildiği bir siyasal iklimde yeniden çocuk kahkahalarında buluşmak bugüne ve geleceğe dair umutlarımızı tazeledi.

 • Amed'de bir zafer günü!

  26.5.2019 18:07:33

  Son sözü direnenlerin söylemesinin tarih kitaplarında kalmadığını, direnenlerin mutlaka ama mutlaka kazanacağını Amed bugün bir kez daha kendi dilinden anlatmış oldu. Tecrit kırılmıştı ama daha kırılması gereken bir faşizm olduğu gerçeğini herkes biliyordu.