etkin haber

Ebru Yiğit

 • Hangi çocukların 23 Nisan'ı kutlu olsun!

  23.4.2019 11:46:48

  Cumhurbaşkanı ve bakanlar, bugün kaybetmekten korktukları koltuklarını, tedirgin bakışlarla birkaç saatliğine "makbul çocuklara" bırakacak. Yaşıtlarının düşlerini ellerinden aldıklarını söylemeyecekler elbette ve bir başka 23 Nisan'a kadar kim bilir kaç çocuk düşlerinin çalındığı yaşta kalacak

 • Ağıt yakmayacak şarkı söyleyeceğiz

  5.12.2018 10:20:24

  Sıla'nın bedenindeki şiddet izlerini buzlarken Ahmet Kural'ın pişkinliğine yer veren habercilik anlayışı, şiddet gören bir kadını 'Şarkı söylemiyordum ağıt yakıyordum' açıklaması yapmak zorunda bırakıyor. Kadın düşmanlığının geldiği düzey, şiddetten sonra bir de uzun depresyon günleri, haftaları geçirmemizi bekliyor ki ancak bir nebze yaşadığımız şiddete tepki gösterme 'haklılığımız' olsun.

 • Erkek şiddetinin panzehiri özsavunma

  21.10.2018 09:11:34

  Hristiyan bir erkek üzerinden verilecek idam cezasının toplum ve uluslararası kamuoyunda tepki yaratacağı biliniyor ancak bir kadın idamı üçüncü sayfa haberlerinde 'Pakistan'da sıradan bir olay'mış gibi yer buluyor kendine. Çünkü kadın katliamı yaygınlığı, sistematikliği ile cins kırımına dönüşse de bu sürekliliğin karşısında erkek medya 'sıradanlaşma' eğilimi güdüyor. Çünkü sıradan olan şey dikkat çekmez ve ona tepki gösterilmez. Buna bir diğer örnekte İran'da şiddet gördüğü eşini özsavunma kullanarak öldüren ve idama mahkum edilen 24 yaşındaki Zeynep Sekaanvand.

 • Grev kim Memur-Sen kim!

  30.5.2018 12:01:12

  Sözlerini “Birçok sorunumuz var ve sadece bu iktidar bu sorunları çözebilir” minvalinde üye tabanına hitaben değil de AKP'ye hitaben yaparak bitiriyor. Efendisine “Grev dedim ama sen ciddiye alma” demeye getiriyor. “Zaten bu artistik ama kof çıkışlarını ne emekçiler ne de AKP ciddiye alıyor merak etme” diyelim de Memur-Sen ve Ali Yalçın rahatlasın.

 • Sovyetler'de çocuklar bir gün değil her gün çocuktu

  23.4.2018 10:56:08

  Çocuk haklarının kağıt üzerindeki yasalar olmaktan çıkıp iktidarın temel politikası olduğu ve tüm dünya çocuklarına ışık olan bir deneyimi yaşadık Sovyetler Birliği ile. Bunu tekrar yapabiliriz. Çocuklarımıza sahte günler değil geleceği armağan edebiliriz.

 • Çocuklarımızı AKP çemberine hapsetmeyelim

  15.4.2018 10:59:26

  Ne kadar uğraşırsa uğraşsın kendi siyasal çemberine girmeyen öğrencileri şimdi de çember sistemi dediği sınav sistemi ile imam hatip kalıbına sokmaya çalışıyor.

 • Hastaneye soruşturma yetmez, istismarcılar açığa çıkarılsın

  20.1.2018 00:00:00

  Çocuk istismarı bireysel bir sorun değildir. Ortada kocaman bir bataklık var ve yaydığı pis koku artık saklanamıyor. Ancak çare kokuyu yok etmek değil bataklığı kurutmak. Gerçekten çocuk istismarının son bulmasını ve çocuklarımızın gülüşlerine gölge düşmemesini istiyorsak sesimiz değil çığlığımız ortalığı inletmeli.

 • Taşeron işçiye boş ümit değil kadro lazım

  28.12.2017 10:02:03

  AKP, son KHK ile uzun zamandır işçilerin mücadele ile toplumda görünür kıldığı bir talebini hayata geçirmiş gibi yapıyor. Ancak durum hiç de öyle değil.

 • Eğitim sistemi kime hizmet ediyor?

  8.11.2017 10:04:37

  Türkiye'de eğitim hiçbir zaman kamusal, parasız, bilimsel ve fırsat eşitliğine uygun ve nitelikli olmadı. AKP'nin bu bozuk sistemi daha da bozduğu ve kendinden öncekileri rahmetle anar hale getirdiği açık. Ancak 15 yılda beş Milli Eğitim Bakanı ve beş eğitim sistemi değişikliği yapan iktidarın bu sorunları çözmek ve eğitimin niteliğini yükseltmek gibi bir niyeti zaten yok.

 • Çocukları istismardan korumak için aileler neler yapabilir?

  31.5.2017 10:11:02

  Çocuğa yönelik cinsel istismar toplumsal bir sorundur ve çözümü de ancak toplumsal mücadele ile olabilir. Ancak çocukların cinsel istismardan korunması için yapılacak küçük eğitimlerin önemini yadsımamak gerekir. Peki, aileler çocuklarına istismardan korunmak için nasıl bir eğitim vermeli?