etkin haber

Fadime Çelebi

 • Kadınlar birlikte güçlü

  30.10.2018 15:24:08

  25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında yapılacak bir dizi toplantı "Kadınlar Birlikte Güçlü" çalışmasının başlangıcı olabilir. Birlikte hareket etmenin yaratacağı enerji ile çalışmayı kendi ekseninde yerellere yaymak ve emekçi kadın kitleleriyle buluşmak önemli bir adım olacaktır.

 • Kadınlar sadaka değil sosyal güvence istiyor

  23.10.2018 14:15:15

  Katıldığı bir programda bir erkeğin, "Hanımlara para veriyorsunuz biz erkekler evlenemiyoruz" dediğini iddia eden Yıldırım'ın, "Sosyal devlet ölçütünü yerinde tutmakta fayda var" sözleri ne bir gaf ne de ortaya öylesine söylenmiş bir söz değildir. Burada "ölçü, ayar" vermenin sınırını kime neye göre belirliyor. Ayarı kaçmış bir ekonominin ilk işi kadınların kazanılmış haklarına "ayar" vermek oluyor.

 • Krize karşı kadın örgütlülüğünü geliştirelim

  30.8.2018 09:52:30

  Kadın dayanışması ile her evde kaynamayan tencerenin, işsizliğin, güvencesiz çalışmanın ve iş cinayetlerinin karşısında ortak kadın iradesi ile durulabileceğini gösterebiliriz ve nasıl ki emeğimizle koskoca bir dünyayı ayakta tutuyorsak aynı emekle kadın cinsinin de özgürleşmesini sağlayabiliriz.

 • Ayşe teyzeler ve Baligiller

  17.8.2018 09:50:05

  Baligillerin yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum ettiği Ayşe teyze belki doları tanımaz; fakat doğal gazın, bindiği otobüsün, dolmuşun petrolün, elektriğin zamlandığını bilir. Dolardaki her yükselişin kendi ekmeğinden, aşından gittiğini bilecek kadar ekonomik krizi yaşamıştır. Bir simidi 1 TL yerine 1.25'e aldığında, dolmuşa 2,75 TL değil de 3.10 verdiğinde 'eyvah dolar yine artmış diyecek' kadar gerçektir onun için kriz.

 • Görülmek istenmeyen şiddet!

  24.3.2018 10:31:48

  Erkek iktidarı bu kadar rahatsız eden şey, kadına yönelik şiddetin 3. sayfa haberlerinden çıkıp politik bir sorun haline gelmesi ve toplumsallaşması. Özgecan örneğinde olduğu gibi kadın kitlelerinin “şiddete son” diyerek sokaklara dökülmesi. İktidarın cinsiyetçi yasa ve politikalarını rahatlıkla hayata geçirememesi.

 • Çocuk istismarı Diyanet eliyle meşrulaştırılıyor

  18.1.2018 00:00:00

  Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır. Asıl işi toplumsal gericiliği örgütleyen ve toplumun dini referanslar temelinde mevcut sisteme entegrasyonunu amaçlayan, sömürü ve baskı sistemine rıza gösterilmesi için çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı toplumun sırtında kamburdur. Kadın ve çocuk düşmanı bu kambur kaldırılıp atılmalıdır.

 • Ortak program, birlikte mücadele

  30.12.2017 10:34:44

  Kadınlar, erkek egemen iktidarlar karşısında tüm dünyada gürül gürül bir mücadeleyi örüyorlar. Bu, dünyanın bir gerçeğidir. Gerçek olan, kadın hareketinin erkek iktidarlara karşı meşru bir mücadeleyi büyütüyor, büyütmeye de devam ediyor oluşudur. Yeni bir mücadele yılına girerken kadın hareketi kendi deneyimleri üzerinden önümüzdeki süreci daha güçlü örgütlemeyi bilecek siyasi bir olgunluğa sahiptir.

 • Neden öldürülüyoruz?

  8.12.2017 10:21:00

  AKP'li Halil İbrahim Kaya ve onun iktidarı 'kadınları kim öldürüyor' diye sorumluluğu başka yerde aramamalıdır tam da kendi yaratıkları cinsiyetçi toplumsal yapı üzerinden bu cinayetler ve kadın katliamları yaşanıyor.

 • Kirli savaşa çok çocuk lazım!

  23.11.2017 10:23:27

  Her ne kadar 'teröristler 15 çocuk yapıyor' söylemi ile Kürt kadınları hedef gösteriliyormuş gibi görünse de, o sözlerinin asıl hedef kitlesi Türk kadınlarıdır. Çünkü, Erdoğan hali hazırda zaten beşikten mezara her bir Kürt'ü "terörist" olarak görüyor. Ancak onu asıl korkutan şey, geniş kadın kitlelerinin ortak bir zeminde buluşma ihtimali. Tüm yaygarası işte bunun için.