etkin haber

Semiha Şahin

semihasahin09@gmail.com
 • Eşbaşkanlık tabelaları yeniden asılacak

  15.4.2019 12:24:27

  İçinden geçilen sürecin zorluklarının daha fazla dile getirildiği bu günlerde; Leyla Güven, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Diba Keskin, Selma Irmak'ın da aralarında olduğu direngen 22 kadının mücadele deneyimlerini nereden başlamalı, "Nasıl yapmalı" sorunlarını soranlara bir yanıt verecektir.

 • Nakba'nın çağrısı: Özgür Filistin

  18.5.2018 11:15:06

  İsrail, Filistinlilerin tarihi, kültürel geçmişini de işgal ediyor, çalıyor, yıkıyor. Yazar Zureiq'in dediği gibi “büyük felaket” 70 yıldır sürüyor.

 • Domates zırvalığıyla kabartılan cinsiyetçilik

  6.9.2017 09:28:45

  Emine Merve Akyüz, tesettür giymeyen kadınları "soyulmuş domatese" benzetti. Kadını sebze, satılığa çıkarılan 'mal’ düzeyine indirgeyen benzetme, bir o kadar seviyesiz ve cinsiyetçi tepkilerle karşılık buldu. Politik İslam'ın kadın düşmanlığı, aynı cinsiyetçilik ve kadın düşmanı söylemle karşılanması hangi akıl ve mücadele argümanıyla açıklanabilir?

 • Nereye çuf çufluyoruz? – Semiha Şahin

  10.7.2017 12:47:45

  Maltepe yolun sınırı değil, bir durak. Bundan sonrasında ne olacağını güçlerin konumlanışı belirleyecek. Ezilenlerin hareket halindeki güçleri, Maltepe durağında ömür tüketmeyecektir. Beklentisine ve umuduna bir yanıt arayacak ve "Nereye cuf cufluyoruz" diye sormaya devam edecektir.

 • Bitmeyen felaket: Nakba

  15.5.2017 16:51:49

  Filistinliler için 'felakettir' Nakba. Siyonistlerin Filistin’i işgal ederek, milyonlarca Filistinlinin dünyanın dört bir yanında sürgün yaşamasının adıdır. Yakılan zeytinlikler, boyunlarda taşınan evlerin anahtarıdır. Nakba, dinmeyen felakettir, bitmeyen Filistin özlemidir.

 • Renk renk 'Hayır' kadın kadın 'Na'

  5.3.2017 16:56:17

  'Hayır'larını renk renk yaptılar. 'Hayır'larını gökkuşağına çevirdiler. 'Hayır'larını Bakırköy Özgürlük Meydanı'na taşıdılar. Yasakları deldiler, isyanlarını haykırdılar. "Tek adam rejimine 'Hayır'" diyen kadınlar, bir kez daha susmayacaklarını ve itaat etmeyeceklerini haykırdılar.

 • Bataklığa balçık olanlar bataklığı kurutamaz

  14.4.2016 18:02:13

  Bataklığın genişlemesi, toplumsal cinsiyetçilikle, kadın düşmanlığı, soygun ve sömürü düzenine karşı duranlara yaklaşıyor. AKP karşıtı olsun da ne olursa olsunla ne politika ortaya çıkar, ne bu düzene alternatif yaşam biçimi. AKP'nin toplum mühendisliğiyle adım adım bilinçlere ektiği nefret ve düşmanlaştırmayla paralel başka oyuncuları farklı olan ancak aynı zihniyet topluma sirayet eder.

 • Cinsel istismar ve eksen kayması

  7.4.2016 18:09:53

  Cinsel saldırılar erkekler tarafından gerçekleştiriliyor. Erkekler kadınları öldürüyor. Bu olgunun dışındaki tüm amalar, sorunun çözümünü karartmaya yarıyor. Cinsel saldırılara karşı yapılması gerekenleri kadın örgütleri yılmadan usanmadan anlatıyor, yazıyor, pratiğe geçirmeye çalışıyor. Öncelikle bu iradenin tanınması gerekir.