etkin haber

Sıtkı Güngör

 • 'Büyüyen ekonomi' küçülen demokrasi

  7.9.2018 10:25:55

  Toplumsal hareketlerin nerede, ne zaman ve nasıl gelişeceğini bilemeyiz. Müneccim değiliz. Fakat mesele de olası durumu bilmekte değil, somut durumun bilincinde olmak ve gelişeni, potansiyel olanı, olmakta olanı kavramakta.

 • Kimin yenilgisi? Görünenin ardındaki gerçek

  5.7.2018 11:32:37

  Hiçbir biçimde demokratik olmayan seçim sürecinin ardından geriye, bir seçim klasiği olarak yaşanan köhnemiş CHP içi tartışmalar ve milyonların kafasında ''Şimdi ne olacak?'' sorusu belirdi. Yığınlar bakımından bir anlamı olsa da politik öncüler bakımından doğru soru bu değil. Asıl yanıtlanması gerek soru şu: Şimdi ne yapmalı?

 • Tarih yapmak ya da tarih olmak

  4.5.2018 11:02:12

  İktidar partisi kendi tarihsel-ideolojik referansı olsun ya da olmasın burjuva sınıf egemeliğinin cephanesinde ne kadar paslanmış silah varsa alıp ezilenlere çeviriyor. Günümüz rejimi için genelde II. Abdülhamit'in istibdat rejimi ya da Demokrat Parti/Menderes iktidarı benzerliği kurulur. Bu doğru. Ancak tam ters bir ideolojik kulvardan da bu dönemin tıpkı basımı vardır.

 • CHP iktidarın temel dayanağıdır

  12.4.2018 00:00:00

  Ezilenlerin direnme azmini ve iradesini AKP-MHP'nin demir yumruğu değil, CHP'nin kadife eldiveni kemirmekte, zayıflatmaktadır.