etkin haber

Yaşam Uzun

 • #FridaysForFuture ya da bu Cuma gelecek için ne yaptın?

  20.5.2019 11:27:40

  İsveçli Greta Thunberg, küçük yaşına rağmen küresel ekolojik krize karşı başlattığı "iklim için okul grevi" ile büyük bir ekolojik harekete öncülük etti. Greta'nın politik bilinci yüksek bu eyleminin etkisi, Avrupa ve dünyada başta gençler olmak üzere, yüz binleri harekete geçirdi. Geleceğimiz için ayağımızı gazdan çekmek yetmez. 24 Mayıs'ta sokaklar bizi bekliyor.

 • Heimebane, Ada Hegerberg, Football Leaks...Demirören?

  21.1.2019 11:40:02

  Mikkelsen, erkek futbol liginin ilk kadın teknik direktörü olarak daima kendini ispatlamak zorunda bırakılıyor. Sahadaki başarısından öte onun duruşu, oyuncularıyla ilişkilenişi, kişiliği, seçimleri herkes tarafından sorgulanıyor. Kadınlar için tanıdık bir durum olsa gerek.

 • Kömür karasıyla lekeli zirve COP24

  18.12.2018 09:16:05

  Esasında BM'in COP konferanslarından veya ülkelerin kendiliğinden iklim krizine ve küresel ekolojik krize çözüm bulacağından aklı başında hiçbir ekolojistin beklentisi yok. Peki, neden bu kadar lafını ediyoruz o zaman? Ekolojistlerin umudunu yatırdığı toprak, dünyanın verimli toprakları gibi zengin politik sınıf mücadelesi toprağıdır. Bu zeminden yükselen kendiliğinden ekolojist ve antikapitalist tepki bugün, sistemin dünyanın neresinde olursa olsun kâr için gerçekleştirdiği projeleri durdurma mücadelesinde somut ifadesini bulmaktadır. Bu mücadeleleri yürütenler işçi sınıfındandır, toplumun ezilen kesimlerindendir. Ekolojik krizin bedelini tıpkı ekonomik krizde olduğu gibi en çok ve en önce onlar ödemektedir.

 • Ekolojik krizde son durum, bizde son durum

  5.9.2018 09:21:30

  Çok açık bazı gerçekler var: bu kriz insan yapımıdır, doğal sürecin insan faaliyetiyle değiştirilmesidir. Bu kriz kapitalist sistemin yol açtığı bir krizdir ve ondan kurtulmadıkça geri dönüş yolu yoktur. Bu yollar belki bir zamanlar vardı ancak bu eşik geçileli çok oldu ve tekno-çözümler, ekomodernist yaklaşımlar, çevre mühendisliği çözümleri, çılgın eko-projeler bu krizi asla çözemez. Tek yol devrimdir, bir ekolojik sosyalist devrim.

 • Nadal'ın büyük yanılgısı

  29.6.2018 09:11:13

  Kadınlar değişimi kendi elleriyle getiriyor. Tıpkı 2017'deki şampiyonada final oynadıktan sonra greve giden Danimarka kadın futbol takımı gibi. Danimarka kadın futbol takımı, elde ettiği başarının ardından medyanın kendilerine yönelik ilgisinin görece artması üzerine fırsatı değerlendirdi. Toplu sözleşme, erkek takımıyla eşit prim ve sakatlık sigortları gibi taleplerle greve giderek idmanlara çıkmadılar. Federasyonun erkek yöneticileri istemeyerek de olsa bu talepleri kabul etmek zorunda kaldı ve kadınlar büyük bir kazanım sağladı.

 • Akdeniz ve Sahra Çölü'nde devrimi aramak

  27.6.2018 11:10:25

  Ama ne insanlar kuş, ne de toplumsal ayaklanmalar mekanik. Yola düşen insanlar kendi devrimlerini arıyorlar, bu yolda devrim için tüm nesnel koşullar olgunlaşıyor.

 • Çin-ABD ticaret krizine kısa bir ekolojik bakış

  19.6.2018 09:22:08

  Trump ve Kim Jong-Un baş başa romantik bir akşam yemeğinde masaya oturup ülkeler arası krizi çözebilir veya Xi Jinping, Trump'a Twitter'da DM'den yazıp ticaret savaşını bitirmeye ikna edebilir. Ancak fizik ve kimyayla masaya oturamazsınız, bilimsel verilerle pazarlık yapamazsınız. Ekolojik kriz, yakın veya uzak geleceğin değil bugünün sorunudur ve çözüm için sadece birkaç on yılımız kaldı. Ve bugün dünyadaki her bir gelişme bu kalan zamanımızdan yiyor.