etkin haber

Ziya Ulusoy

 • Erdoğan ve Kahraman'ın Sisi'den farkı yok

  22.6.2019 09:02:20

  Mısır'da Sisi diktatörlüğüne karşı çoğulcu demokrasi nutukları atıyorlar, ama Türkiye'de muhalefet eden partilerin vekil, lider ve üyelerini, demokratik akademisyenleri, avukatları, aydınları zindana tıkıyor, ölümle tehdit ediyorlar. Tekçiliği zirveye çıkarıyorlar ve herkesin tek şefe, Reis'e biat etmesini istiyorlar.

 • Faşizm ve 'milli' zafer

  8.6.2019 09:09:38

  Devrimin ve demokratik güçlerin, faşist eksene karşı zaferini getiren bu sloganın Erdoğan faşizmine karşı mücadeleye uyarlanmış somutu: "faşizme ve savaşa karşı mücadele"dir. Ancak bu ilkeli yol, faşizmi yenilgiye halkları iktidara götürebilir!

 • Diktatörü gerileten zafer

  1.6.2019 09:02:49

  Bir kez daha açlık grevi ölüm orucu direnişi gösterdi ki, mücadeleyle geriletilen Erdoğan faşizmi ancak bu yolla yıkılabilir.

 • Amed zindan katillerini ödüllendirme

  25.5.2019 09:31:32

  Bugün Leyla Güven öncülüğünde İmralı tecridine karşı yapılan ve başta KÖH'den tutsaklar gelmek üzere MLKP, TKP-ML ve diğer davalardan tutsakların da yeraldığı açlık grevi ve ölüm orucu direnişi, Erdoğan faşizminin uğursuz amaçlarını engelleyen, tüm zindanlarda tecriti geriletici rol oynayan, faşizme karşı cesareti yükselten işleviyle, Amed zindanında yitirdiğimiz yoldaşların anısını ve mücadelesini yaşatıyor.

 • Kayıplar ve açık vahşet ile mücadele

  18.5.2019 09:05:04

  Halklarımız, demokratik ve devrimci güçler; mücadele yoluyla kayıpları da, açık vahşeti de işgalleri de yenecek yolda ilerleyecek, dahası mücadele içinde deneyim kazanarak örgütlenmeyi, bir daha asla faşizmin gelişmemesinin halkçı iktidarı alternatifini yükseltmeyi de öğrenecekler.

 • Kolay verilen zor alınır

  11.5.2019 09:03:52

  İstanbul belediyesini kaybeden Erdoğan ve AKP, destekçileriyle birlikte YSK'nın kendi emirlerine uyması için dolap çevirirken, yine kitle eylemlerine girişmedi. Kaos ve kriz olmasın diye İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun ağzından sessizlik önerdi, 23 Haziran'ı kazanacağını iddia etti.

 • Hitler'e karşı zafer bize de yol gösteriyor

  4.5.2019 09:21:36

  8 Mayıs Hitler faşizmine ve savaşa karşı zafer günü. 8 Mayıs'ta Kızıl Ordu, Berlin'de Kızılbayrağı parlamento binasına dikerek, dünya işçi sınıfı ve özgürlüksever halklar adına zaferi ilan etti.

 • 1 Mayıs'a giderken

  27.4.2019 09:11:07

  Bu 1 Mayıs'ta, kıdem tazminatını korumak başta gelmek üzere işçilerin güncel talepleriyle, tecridi kırma ve Erdoğan faşizmine karşı özgürlük talepleri önem çıkıyor. 1 Mayıs, adına yakışır kitlesellik ve kararlılıkla direnişin odağı ve güncel uğrağı olacak. Halklarımız 1 Mayıs'ta Erdoğan faşizmine karşı meydan okuyacak, yenilgisini getiren kilometre taşlarından biri yapacaktır.